SDTTL Logo

Welcome to SDTTL Website
League History
League News
Read/Add Comments
Calendar

Winter League 2010-2011

Weekly Results
PremD, D1, D2, D3, D4,

Latest League Tables

Players Averages

Southend Echo Reports

Send the Match Scores
PremD, D1, D2, D3, D4

Summer League 2010

Latest League Tables

Interleague
SDTTL Championships
Other Information
Forms
TT Links
Table Tennis Coaching
League Contacts
View the guestbook
Sign the guestbook

Weekly ResultsLatest League TablesPlayers AveragesSouthend Echo Reports

SDTTL  Final Averages 2012-2013
Qualification 18 Games Played
Premier Division
Ranking Players Club & Team Played Won Lost %
1 Kevin Caldon Runnymede A 47 46 1 98%
2 Alex Abbott Thorpe Bay A 51 48 3 94%
3 Kevin Read Rawreth A 56 50 6 89%
4 Charles Sweeny Rawreth A 35 30 5 86%
5 Adam Brewer Rawreth A 26 22 4 85%
6 Duncan Taylor Rayleigh Mill 30 25 5 83%
7 Stuart Gibbs Runnymede A 33 27 6 82%
8 Keith Adams Rawreth B 21 17 4 81%
9 John Poysden Thorpe Bay A 53 41 12 77%
10 George Reeves Rawreth A 47 36 11 77%
11 Dave Bowles Runnymede A 50 38 12 76%
12 John Monk Thorpe Bay A 62 46 16 74%
13 Django Fung Lentern A 27 20 7 74%
14 Norbert Fullerton Lentern A 27 20 7 74%
15 Terry Guymer Lentern A 24 17 7 71%
16 Charlie Bates Lentern A 54 37 17 69%
17 Richard Brown Hullbridge A 54 37 17 69%
18 Dave Bassett Hadleigh Forum A 62 41 21 66%
19 Chris Jacob Rawreth A 20 13 7 65%
20 Bruce Kettle Rawreth B 34 20 14 59%
21 Eric Green Rawreth B 24 14 10 58%
22 Gary Baker Runnymede A 50 29 21 58%
23 Chris Auckett Rawreth C 24 13 11 54%
24 Steve Sawyer Rayleigh Mill 35 18 17 51%
25 Russell Mills Rayleigh Mill 33 16 17 48%
26 John Tendler Hadleigh Forum A 56 27 19 48%
27 Glenn Johnson Hullbridge A 27 13 14 48%
28 Ben Matthews Rawreth C 63 28 35 44%
29 Paul Brown Lentern B 30 13 17 43%
30 Gurjit Bhambra Thorpe Bay B 51 22 29 43%
31 Richard Stubbington  Thorpe Bay B 51 22 29 43%
32 Dave Colwill Rawreth C 42 18 24 43%
33 Colin Chatfield Rayleigh Mill 38 16 22 42%
34 Babul McLeod Rawreth B 41 17 24 41%
35 Tim Pang Hullbridge A 42 17 25 40%
36 Martin West Warehouse Centre A 50 20 30 40%
37 Collin Clements  Rawreth C 18 7 11 39%
38 Ollie Podd Warehouse Centre A 30 11 19 37%
39 Kieran Skeggs Thorpe Bay B 51 18 33 35%
40 Dave Calleja Rawreth B 23 7 16 30%
41 Nigel Lamb  Hullbridge A 69 21 48 30%
42 Rob Harris Rayleigh Mill 30 9 21 30%
43 Steve Appleby Lentern B 45 13 32 29%
44 Jim Stait Warehouse Centre A 39 11 28 28%
45 Kim Shead Warehouse Centre A 38 10 28 26%
46 Emily Godfrey Rawreth B 20 5 15 25%
47 Paul Fawell  Hadleigh Forum A 33 8 25 24%
48 John Lott Lentern B 60 14 46 23%
49 Ian Rattray Lentern B 27 6 21 22%
50 Steve Maltby Rayleigh Mill 32 7 25 22%
51 Trevor Ward Rawreth C 27 5 22 19%
52 Neil Barker Hadleigh Forum A 23 4 19 17%
53 Bertie Makolli Warehouse Centre A 47 4 43 9%
54 Malcolm Hemstock Lentern B 54 3 51 6%
55 Behn Taylor Rawreth C 18 1 17 6%
 
1st Division
Ranking Players Club & Team Played Won Lost %
56 Roy Thomas Customs A 65 61 4 94%
57 Chris Nunn Rawreth (RESSC) 27 23 4 85%
58 Matt Rolfe Hullbridge D 50 41 9 82%
59 Simon Jacob Castle Point A 68 54 14 79%
60 Peter Saunders Hullbridge B 65 50 15 77%
61 Tony Jacks Hadleigh Forum B 42 32 10 76%
62 Barrie Delf Castle Point A 62 47 15 76%
63 Andy Seaman Hullbridge C 64 48 16 75%
64 Mick Tappenden Hadleigh Forum B 39 29 10 74%
65 Linda Attridge Hullbridge C 36 26 10 72%
66 Andy Seabrook Hullbridge B 68 49 19 72%
67 Bill Smith Hullbridge C 38 27 11 71%
68 Terry Giddens Canvey A 47 32 15 68%
69 Ray Wilson Canvey A 65 44 21 68%
70 David Woolmer Hadleigh Forum B 54 36 18 67%
71 Mike Grout Lentern C 63 42 21 67%
72 Pat White Lentern C 18 12 6 67%
73 Tony Vassello Hockley A 69 44 25 64%
74 Les Taylor Lentern C 54 34 20 63%
75 Mick Worship Rawreth (RESSC) 24 15 9 63%
76 Neil Want Rawreth D 32 20 12 63%
77 Peter Pond Lentern D 56 35 21 63%
78 Jim Stait Warehouse Centre B 23 14 9 61%
79 Paul Reed Lentern C 27 16 11 59%
80 Gavin Warner Canvey A 41 24 17 59%
81 Maxine Abbott Hullbridge C 46 26 20 57%
82 Brian Spencer Lentern E 66 37 29 56%
83 Brian Rackham Customs A 59 31 28 53%
84 Chris Crooks Lentern C 54 28 26 52%
85 Gary McCarthy Rawreth (RESSC) 27 14 13 52%
86 Keith Neville Castle Point A 59 29 30 49%
87 Wayne Farmer Lentern E 72 35 37 49%
88 Tony Giddens Canvey A 44 21 23 48%
89 Colin Napper Hadleigh Forum B 42 20 22 48%
90 Adam Deadman Rawreth D 53 25 28 47%
91 Sue Body Lentern D 47 22 25 47%
92 Dave Morgan Customs A 50 23 27 46%
93 Dave Kirston Lentern D 37 17 20 46%
94 Joe Williams Warehouse Centre B 44 20 24 45%
95 Trevor Vincent  Hockley A 42 18 24 43%
96 Grant Burgess Hullbridge D 33 14 19 42%
97 Tony Wright Warehouse B 50 21 29 42%
98 Ron Coutts Rawreth (RESSC) 45 18 27 40%
99 Terry Jasper Lentern D 45 18 27 40%
100 Mike Nunn Rawreth (RESSC) 18 7 11 39%
101 Dale Gutteridge  Rawreth (RESSC) 48 18 30 38%
102 Sid Dorn Hullbridge D 60 21 39 35%
103 Roger Woolley Customs A 51 16 35 31%
104 Peter Lucraft Lentern E 39 12 27 31%
105 Ray Farmer Lentern E 30 9 21 30%
106 Steve Marr  Hullbridge D 48 14 34 29%
107 Berti Markolli Warehouse Centre B 22 6 16 27%
108 Colin Barham Rawreth D 26 7 19 27%
109 Micky Baker Warehouse Centre B 58 14 44 24%
110 Malcolm Henstock Lentern E 21 5 16 24%
111 Chris Taylor Castle Point A 30 7 23 23%
112 Paul Sims Rawreth D 54 12 42 22%
113 Anthon Ranjit Singh Hadleigh Forum B 51 11 40 22%
114 Jean Chasmer  Hullbridge B 53 10 43 19%
115 Vince Gurney  Hockley A 47 8 39 17%
116 Neil Klyman Hockley A 36 6 30 17%
117 Paul Strutt Hockley A 21 3 18 14%
118 Andy Nunn Rawreth D 22 2 20 9%
 
2nd Division
Ranking Players Club & Team Played Won Lost %
119 Russell Bright Hadleigh Forum C 40 39 1 98%
120 Mark Everard Hadleigh Forum C 61 58 3 95%
121 John Blackman Whittingham 60 57 3 95%
122 Craig Harris Whittingham 57 51 6 89%
123 Graham Farmer  Hadleigh Forum C 35 31 4 89%
124 Peter Cray Canvey C 63 53 10 84%
125 Tony Westwell Canvey B 61 51 10 84%
126 Dave Thomas Hadleigh Forum C 36 30 6 83%
127 Neil Daines Invicta A 71 59 12 83%
128 Tony Mace Hadleigh Forum C 44 36 8 82%
129 Jan Thorpe Rawreth E 26 21 5 81%
130 Chris Lui Runnymede C 20 16 4 80%
131 Tony Reed   Canvey B 47 37 10 79%
132 Talbot Wiseman Canvey B 62 47 15 76%
133 Michael Piper Invicta A 38 28 10 74%
134 David Barnes Invicta A 60 44 16 73%
135 Paul Ogden Hullbridge E 44 32 12 73%
136 Keith Cullen Rawreth E 18 13 5 72%
137 Phil Digby   Runnymede C 51 36 15 71%
138 Adrian Atkinson Canvey D 42 29 13 69%
139 Des Duffield Canvey B 53 35 18 66%
140 Steve Giles Runnymede C 35 23 12 66%
141 Lee McGonagle  Canvey C 68 42 26 62%
142 Gordon Johnstone  Canvey C 63 38 25 60%
143 Barrie Murphy Invicta A 46 27 19 59%
144 Paul Strutt Hockley B 26 14 12 54%
145 Darren Launder Warehouse C 49 26 23 53%
146 Paul Henlen  Hockley B 36 19 17 53%
147 John Beddow Castle Point B 26 13 13 50%
148 Martin Roberts Castle Point B 60 30 30 50%
149 Macdonald Neife Runnymede C 26 12 14 46%
150 Cliff Noakes Wakering 61 27 34 44%
151 Keith Abbott Hockley B 50 22 28 44%
152 Peter Mazlanka Warehouse C 37 16 21 43%
153 Sue Reece Hullbridge E 47 20 27 43%
154 Tony Ayliffe Castle Point B 78 33 45 42%
155 James McDowell Rawreth E 53 22 31 42%
156 Alex Taylor Canvey C 32 13 19 41%
157 Geoff Banthorpe  Canvey D 47 18 29 38%
158 Rob McDonald  Canvey D 47 17 30 36%
159 Dave Accleton Wakering 64 21 43 33%
160 Laurie Witte Hockley B 37 12 25 32%
161 Dick Mann Whittingham 72 23 49 32%
162 Brian Bissenden  Hockley B 57 18 39 32%
163 Aaron Crisp Rawreth E 53 16 37 30%
164 Phil Mardle Warehouse C 27 8 19 30%
165 Bob Shingleton-Smith  Hullbridge E 61 18 43 30%
166 Graham Back Warehouse C 41 12 29 29%
167 Dick Gilbert Wakering 53 15 38 28%
168 Nicholas Tyson Rawreth Juniors A 46 12 34 26%
169 Matthew Terry Rawreth Juniors A 45 11 34 24%
170 Ben Kee Rawreth Juniors A 23 5 18 22%
171 Jonathan Allen Warehouse C 46 10 36 22%
172 Anne Adlington Runnymede C 50 10 40 20%
173 Anne Lane Hullbridge E 28 5 23 18%
174 Colin Smith Castle Point B 18 3 15 17%
175 Sam Yerrinder Rawreth Juniors A 19 3 16 16%
176 Janet Finch Hullbridge E 44 6 38 14%
177 Stephen Parker Canvey D 45 6 39 13%
178 Jack Himphen-Jones  Rawreth Juniors A 48 6 42 13%
179 Les Rider Canvey D 27 3 24 11%
180 Richard Riebold Castle Point B 21 1 20 5%
 
3rd Division
Ranking Players Club & Team Played Won Lost %
181 John Golding Invicta B 54 52 2 96%
182 Frank Hooper RESSC   B 45 42 3 93%
183 Dave Booroff Hullbridge F 44 41 3 93%
184 Sarah Mapes  RESSC   B 39 36 3 92%
185 Dennis Squirrell Hockley C 47 42 5 89%
186 Paul Thompson Castle Point C 53 46 7 87%
187 Dave Walton Warehouse Centre D 39 33 6 85%
188 Tony Molisso Hullbridge F 58 49 9 84%
189 Amar AlSoufi Customs B 24 20 4 83%
190 Frank Gomez Warehouse Centre D 30 25 5 83%
191 Pam Swan RESSC   B 36 30 6 83%
192 Keith Fullick Hullbridge G 24 19 5 79%
193 Lou Hopkins RESSC   B 45 34 11 76%
194 Shelley Woolley Invicta B 51 38 13 75%
195 Jo Hills Hullbridge G 62 45 17 73%
196 Dave Humphreys Castle Point C 41 28 13 68%
197 Chris Gregory Invicta B 18 12 6 67%
198 Colin Smith Castle Point C 36 24 12 67%
199 Bill Hoy Hullbridge F 50 33 17 66%
200 Mike Keeble Invicta B 63 40 23 63%
201 John Mundy Hullbridge G 47 29 18 62%
202 Charlie Felton Warehouse Centre D 18 11 7 61%
203 Barbara O'Brien Warehouse Centre D 23 14 9 61%
204 Ashley Seymour Hockley C 56 34 22 61%
205 Ray Baker Canvey E 53 31 22 58%
206 Chi Cheung Warehouse Centre D 21 12 9 57%
207 Dan Payne Hullbridge H 35 20 15 57%
208 Zoe Davies Hullbridge H 55 31 24 56%
209 Gaye Dean Customs B 27 15 12 56%
210 Richard Riebold Castle Point C 45 25 20 56%
211 Ro Brett Warehouse Centre D 24 13 11 54%
212 Pat Webb Warehouse Centre D 30 16 14 53%
213 Richard Kidd Customs B 24 12 12 50%
214 Ross Warner Canvey E 27 13 14 48%
215 Adam Hill Rawreth Juniors 41 18 23 44%
216 Kevin Cox Castle Point C 32 14 18 44%
217 Sam Fullick Hullbridge H 51 22 29 43%
218 Emily Smith Hullbridge H 34 14 20 41%
219 Stuart Curham Canvey E 30 12 18 40%
220 Graham Hoy Hullbridge F 23 9 14 39%
221 Dave Airey Customs B 18 7 11 39%
222 Steve Smitheman Hullbridge F 23 8 15 35%
223 Liam Squirrell Hockley D 50 17 33 34%
224 Phillip Pond Hockley D 27 9 18 33%
225 John Jolley Hockley C 53 17 35 32%
226 Graham Gregory Hullbridge G 57 18 39 32%
227 Glenn Kilgour Customs B 42 12 30 29%
228 Dave Short Canvey E 32 9 23 28%
229 Adam Bradley Rawreth Juniors 27 7 20 26%
230 Kevin Blythe Hockley D 63 16 47 25%
231 Maureen Cooper RESSC   B 39 9 30 23%
232 Barbara Boshell  Hockley D 62 14 48 23%
233 Gary Appleton Canvey E 23 5 18 22%
234 David Cross Hockley E 51 11 40 22%
235 Eddie Huen Customs B 36 7 29 19%
236 William Baker Rawreth Juniors 39 7 32 18%
237 Bala Chalasani Customs B 24 4 20 17%
238 Paul Seymour Hockley C 42 7 35 17%
239 John Hill Invicta B 21 3 18 14%
240 Jacob Brooks Rawreth Juniors 23 3 20 13%
241 Tracey Copeland  Hockley D 55 6 49 11%
242 Darren Johnson Hockley E 47 2 45 4%
 

Top of the Page

 
HANDBOOKS, FORMS AND DOCUMENTS TO DOWNLOAD OR PRINT
Handbook 2010/2011
Championship Form 2011
Winter League Score Sheet 2010/2011
Southend Players Reg Form 2010/2011
Summer League Score Sheet

Homepage,
Weekly Results,
PremD, D1, D2, D3,
Latest Tables
Player Averages, PD, D1, D2, D3,

Southend TT Clubs
TT-on-Sea
TableTennis Talk
Essex TT Association
ITTF
ETTU

Braintree TT League
Brentwood TT League
Chelmsford TT League
Clacton TT League
Colchester TT League
Ilford TT League

Latest News
ETTA e-zine
National Rankings 
Memberships
ETTA Calendar

Contact the Southend and District Table Tennis League or the Webmaster of this website. Click here.

Copyright of Southend and District Table Tennis League. Click here to Advertise your business on this website, add a coaching venue, organise a TT tournament, add Training Centres, any Comments & Suggestions, or add a link to your table tennis website.

Click here to register with ETTA